background

Bursa PARKE

Kalite... Estetik... Güven...

Bursa PARKE

Bursa PARKE

Tel: 0(224) 371 44 22

Bursa PARKE

Bursa PARKE

Tel: 0(224) 371 44 22

Bursa PARKE

Bursa PARKE

Tel: 0(224) 371 44 22

Bursa PARKE

Bursa Laminat Parke

Laminat parke nedir?

Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye laminat denir. 1950 li yıllarda üreticisinin adı ile formika olarak tanıştığımız laminatın kullanımı Türkiye’de son derece yaygınlaşmıştır. Neden laminat?

-Ağaç çeşitlerinin giderek azalması.
-Ahşap malzemenin üç boyutlu çalışma özelliği.
-Ahşap malzemenin bakım zorluğu.
-Ahşap malzemede giderek artan maliyet faktörü tüm tüketicilerin ahşap kökenli türev malzemelere yönelmesine ve uzun vadede bu malzemelerin beğenilmesine yol açmıştır.
Laminat malzeme üç grupta incelenir:
1. HPL yüksek basınc laminatı
2. CPL sürekli basınc laminatı
3. DPL direkt preslenen laminatlar

HPL grubuna giren laminat parkenin yüzeyi termoset esaslıdır.Bu özellik termoset reçineden kaynaklanır. Termoset esaslı reçinelerin temel özelliği ısı ve basınctan sonra oluşan yüzeyin daha sonra sıcaklıkla bozulamıyor olmasıdır. Laminat parkede tüm filmler termoset esaslı reçine ile emprenye edilir.
Laminat parkenin temel yapısı:
1.  Overlay : Selülozik esaslı içinde alüminyum oksit parçaları konulmuş film tabakadır. Alümiyum oksit parçaları aşınma çizilme ısıya karşı mukavemeti sağlayan temel unsur olup laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir.
2.  Desen kağıdı : Sonsuz renk ve desende özellikle kaliteli odun hammaddesinden üretilebilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır.
3.  HDF Yüksek yoğunlukta kanserojen madde içermeyen (E1) ve suya dayanıklı lif levha. ISO ve DIN normlarına göre kanserojen madde ihtiva etmemelidir.
4.  Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.
Montajı temizliği ve bakımı son derece kolay olan laminat parkeler renk ve doku çeşitliliği bakımından da her tür zevk ve tasarıma uygundur.
Darbelere sıvı temizlik maddelerine aşınmaya çizilmeye güneş ışınlarına ve sigara ateşine tam bir dayanıklılık gösteren laminat yer döşemeleri evlerin haricinde trafiği yoğun olan banka otel alışveriş merkezleri ve tüm işyerleri için son derece uygundur.

 Laminat parkeyi seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

1.     Kullanmayı düşündüğünüz ortamın trafik yoğunluğuna uygun dirençte olmalı.

2.     ISO 9002 Belgesine sahip olmalı.

3.     Avrupa ülkelerinde aynı kalitede ve aynı ad ile satılan bir malzeme olmalı. Bir malın Avrupa ülkesinde üretilmiş olması o malın Avrupa ülkelerinde satılıyor ve kullanılıyor anlamına gelmez.

4.     Üzerinde daha önceden kullanılan aldatmaca yapılabilen devir sayıları değil yeni normlara göre(altta) sağlamlık derecesi belirtilmelidir.(bir adam bir işyeri gibi)

5.     1 m3 te kaç Kg. HDF kullanıldığı belirtilmeli. Bu malzemenin yoğunluğu hakkında bilgi verir. Malzemenin kalınlığı değil yoğunluğu önemlidir.

6.     Üzerindeki 10 yıl garanti gibi yazılara aldanmamalı satıcının verdiği güvene dikkat edilmelidir. Bazı malzemelerin üzerinde 10 yıl garanti yazar fakat belirli bir sabit oda sıcaklığında paketleri açılmadan saklanması durumunda geçerlidir. Yani düpedüz aldatmacadır

Parke Bilgi Talep Formu

Taleplerinizi yazın ... En kısa zamanda Size bilgi verilecektir...